Aukšti standartai: naujojoje baltojoje knygoje (White paper) nagrinėjama geriausia aukštų pastatų praktika

Autorius Peikko’s blog team

January, 7, 2021

Naujojoje Peikko Baltojoje knygoje nagrinėjami patikrinti aukštų pastatų projektavimo ir statybos sprendimai

Vis labiau apgyvendintame ir urbanizuotame pasaulyje dažnai pradedamas jausti žemės trūkumas arba ji tampa itin brangi, todėl renkamasi statyti aukštyn.

Daugiau nei 50 metų dalyvaujant įvairaus aukščio pastatų projektavime ir statybose, Peikko yra tinkamiausia įmonė siekiant užtikrinti, kad aukštus pastatus (14 ir daugiau aukštų) būtų galima efektyviai ir saugiai statyti bei eksploatuoti.

Naujoji Peikko baltoji knyga pradedama nagrinėjant aukštų pastatų fiziką ir dinamiką, detalizuojant pagrindinius faktorius įtakojančius statinio projektavimą, pvz. vėją ir seismines apkrovas.

Baltojoje knygoje aptariami vėjo sukeltų šoninių poslinkių ir svyravimų mažinimo metodai. Taip pat būdai, kaip galima sumažinti žmonių nepatogumą viršutiniuose aukštuose jaučiant pastato judėjimą dėl vėjo. Tai apima slopintuvus, kurie yra ypač svarbūs gyvenamuosiuose pastatuose.

Taip pat aprašyta istorinė evoliucija, kaip suprojektuoti aukštus pastatus stipresnius, stabilesnius ir standesnius, pvz. naudojant standžiai sujungtus konstrukcinius rėmus, pastumiant pagrindinę laikančiąją konstrukciją pastato šerdies link, pastatą „apvelkant“ konstrukciniu tinkleliu ar padalinant statinį į kelias cilindrines konstrukcijas kylančias į viršų.

Vykstant pasaulinėms lenktynėms dėl pastato aukščio ir norint išvengti vienos konstrukcinės sistemos trūkumų, Baltojoje knygoje teigiama, kad norint gauti geriausią rezultatą, dažnai verta integruoti skirtingų sprendimų stipriąsias puses. Standūs rėmai yra ekonomiški, kuomet pastatas yra iki 25-30 aukštų, o aukštesniems šoninę deformaciją (poslinkį ir pakrypimą) sunku valdyti. Tačiau, jei šis rėmas sujungiamas su standumo branduolio sienomis, konstrukcija tampa standesnė ir leidžia pastatui pakilti iki 60-70 aukštų. Taigi, norint kilti aukščiau, reikia sudėtingesnės struktūros.

Pasauliniai pavyzdžiai

Likusioje baltosios knygos dalyje apžvelgiama, kaip Peikko prisidėjo prie aukštybinių pastatų projektų įgyvendinimo visame pasaulyje.

Norint atkreipti dėmesį į efektyvių pamatų svarbą, baltojoje knygoje apžvelgiama Peikko armatūrinių inkarų su galvutėmis abejose pusėse armavimo sistema apsauganti nuo praspaudimo ir šlyties jėgų ir buvo naudojama Monde Condominiums projekte Toronte. Armavimo sistema pasirinkta penkių aukštų požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje, o tai leido įrengti plonesnes sienas ir daugiau vietų automobilių stovėjimui.

Plonų perdangų konstrukcijos sukuria galimybę nekeičiant pastato aukštingumo įrengti daugiau aukštų. Leidinyje pateikiami keli pavyzdžiai: 300 Main ir Glasshouse projects esančiuose Kanados mieste Vinipege, kuriose buvo naudojamos Peikko DELTABEAM® sijos; taip pat projekte ÖBB, Austrian Federal Railways, kvartale esančiame Vienoj, Austrijoje, ir Lighthouse Tower projekte Orhuse, Danijoje, kuriuose buvo naudotos plonos perdangos su Peikko armavimo sistema PSB®.

DELTABEAM® plonų perdangų konstrukcija  padeda sumažinti perdangos plokštės storį, todėl per kelis aukštus sutaupytas aukštis leidžia projektuoti papildomą aukštą (-us), kas padeda padidinti pastato naudingą plotą ir greičiau susigrąžinti investicijas.

Gamykloje gaminamos konstrukcijos yra greitai surenkamos, sumažina pastato svorį, o tai padeda sutaupyti įrengiant pamatus, taip pat jų nereikia papildomai dažyti karščiui atspariais dažais. Be to, šios konstrukcijos pačios pasižymi geru atsparumu ugniai ir leidžia lengvai montuoti šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo įrenginius.

„ÖBB“ būstinėje yra palyginti plonos gelžbetonio plokštės, kurias įgalina Peikko armavimo sistema PSB® ir CUBO kolonų viršūnės. Lighthouse Tower projekte, kuris turi būti baigtas statyti 2022 metais, naudojamos įtemptos 200 mm plonos perdangos plokštės ir armavimo sistema PSB®.

Toliau baltojoje knygoje pateikiami keli pavyzdžiai, kuomet naudojant slenkančiuosius klojinius pastato standumo branduolio sienoms galima pagreitinti statybų procesą. Išskiriami tokie projektai: TaunusTurm Frankfurte, Vokietijoje; Nordbro Kopenhagoje, Danijoje; Roche Turm Bau 2 Bazelyje, Šveicarijoje; ir Jewel Towers Aukso Krante, Australijoje.

TaunusTurm projekte buvo panaudotas metodas, kuris užtikrino efektyvų laiko ir vietos išnaudojimą– centrinio branduolio struktūra buvo kombinuojama su iš anksto pagamintomis gelžbetoninėmis kolonomis, sijomis ir perdangomis bei Peikko gembėmis PCs® ir sijų padais PC®.

Trijuose Jewel Towers statinių perdangų ir šerdies jungtyse buvo sumontuota jungčių armavimo sistema ADJUSTA, kuri užtikrino armatūros tęstinumą tarp gelžbetoninių elementų.


Baltojoje knygoje taip pat parodoma, kaip Peikko gali padėti supaprastinti konstrukcinių elementų jungtis, pateikiant tokius pavyzdžius kaip Omniturm Frankfurte ir Copenhagen Towers Danijoje.

Omniturm atveju, norint išvengti sukimo momentų tarp pagrindinių ir šalutinių sijų, buvo naudojami Peikko kolonų padai HPKM® ir inkarinės jungtys COPRA®. Siekiant sumažinti krano naudojimo laiką, statant Kopenhagos bokštus, iš viso buvo panaudota 140 Peikko HPKM® varžtinių kolonų jungčių.

Peikko taip pat yra lankstūs projektuojant ir tai įrodo ICON projektas Švedijoje. Šiame pastate naudojamas suvaržytas DELTABEAM® rėmas, kompozitinė plieno ir betono konstrukcija, kurios plonos perdangos ir retesnis kolonų tinklas sukuria daugiau erdvės.

Kitas Peikko sprendimas aukštiems pastatams – pagal užsakymą pagaminti plieniniai komponentai, pavyzdžiui dangoraižių kompleksui Vienoje, Austrijoje.

Skaitykite Peikko’s White Paper: Tall Building Solutions

Norite sužinoti daugiau?

Žiūrėkite Peikko seminaro „Sprendimai aukštiems statiniams. Kaip padaryti, kad kitas jūsų statomas aukštas pastatas būtų efektyviau statomas ir ekspoatuojamas?“ įrašą:

Tall Building solutions – How to make Your next Tall Building more efficient to build and operate? | GoToStage.com

Share