Žiedinės ekonomikos panaudojimas plieno gamyboje

November, 17, 2020

Kaip Peikko sumažino plieno atliekas milijonu kilogramų?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius technologijos padarė didžiulę pažangą. Jų vystymasis yra sveikintinas ir reikalingas, tačiau, kaip visi žino, yra ir neigiama to pusė - aplinkos perkrova. Nepaisant fakto, kad esame susipažinę su šia problema, daugelis visgi pamirštame apie poveikį aplinkai dėl itin greito visuomenės vystymosi tempo; šiuo metu galime pamatyti ir pajausti aplinkos taršą kiekviename didesniame pasaulio mieste. 

Svarbu suprasti, kad ambicingi aplinkosaugos tikslai ir projektai nėra vienintelė priemonė pokyčiams. Kasdienėje veikloje galima taip pat sėkmingai sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir poveikį aplinkai, nepakenkiant kokybei, efektyvumui ar ekonomiškumui. Ekologinės inovacijos turi potencialą sukurti nedidelius pokyčius, kurie gali turėti didelę reikšmę ilgalaikėje perspektyvoje. „Peikko“ padarė būtent tai. Mes sėkmingai sumažinome metines plieno atliekas milijonu kilogramų. Toks kiekis plieno gali pagaminti maždaug 1,83 milijono kilogramų CO2. Šis CO2 kiekis būtų  tolygus išskiriamam teršalų kiekiui aštuonerius metus važiuojant vidutiniu automobiliu nei karto nesustojant arba galėtų padengti per 141 metus vidutinio namo suvartojamos energijos poreikį. 

Daugiau jokių atliekų 

Pažiūrėkime į situaciją iš arčiau. Peikko DELTABEAM® yra plonų perdangų sistema, kuri sudaro kompozitinę konstrukciją tarp plieninės sijos ir betono. Dėl šio bendro medžiagų efekto DELTABEAM® yra lengvas, kompaktiškas ir ekonomiškas konstrukcinis sprendimas leidžiantis didelius tarpatramius.  Kiekvienos DELTABEAM® sijos šonuose išpjautos skylės sukuria kompozitinį efektą, kai galima panaudoti geriausias abiejų medžiagų (plieno ir betono) savybes. Apskritos plieninės plokštelės, likusios išpjovus sijose skyles, lieka nepanaudotos ir sukuria didelius kiekius atliekų. Kai DELTABEAM® tapo dar populiaresnis sprendimas, padidėjo ir plieno plokštelių atliekų kiekis, todėl inovacijų poreikis buvo išties didelis.  

Simo Peltonen, produktų plėtros vadovas, prisimena, kad ankstyvosiomis DELTABEAM® dienomis nedidelis kiekis plieninių plokštelių buvo naudojamas gaminant laikrodžius,  įteikiant juos kaip verslo dovanas.

„Vis dėlto, dauguma plokštelių likusių nuo sijų šonuose išpjautų skylių buvo išmestos kaip atliekos. Atliekos niekada nėra geras dalykas, todėl mes, „Peikko“, nusprendėme, kad atėjo laikas imtis pokyčių“, - sako jis.

Kari Tuominen, tuo metu dirbęs produktų plėtros direktoriumi, o dabar - vėjo jėgainių pamatų verslo direktoriumi, sugalvojo apskritas plokšteles, likusias iš DELTABEAM® sijų naudoti laisvo judėjimo jungčių sistemose, kaip kaiščius.

„Plokštelių forma ir geras apkrovų perdavimas puikiai tiko naudoti laisvo judėjimo siūlių sistemose: jos perduoda horizontalias jėgas ir minimizuoja vertikalius betono plokščių poslinkius. Plokštelių naudojimas sumažina atliekų kiekį ir yra naudingesnis ne tik aplinkai bet ir „Peikko“ įmonei“, - aiškina Kari Tuominen.

Nuo atliekų iki inovacijos

„Peikko“ laisvo judėjimo siūlių sistemos yra sukurtos taip, kad jėgos judėtų horizontaliai ir būtų išvengta betoninių grindų įtrūkimų. Šios deformacinės siūlės tinka visiems didelių plotų betonavimo būdams, įrengiant grindis ant grunto ir ant atraminių polių.

Be atliekų mažinimo, plieninių plokštelių naudojimas laisvo judėjimo siūlių sistemose yra geras sprendimas ir technologiniu požiūriu. Simo Peltonen sako, kad apskritimo forma yra ypač gera, nes ji leidžia horizontaliai judėti abiem kryptimis. Pasak Peltonen, apskritų plokštelių poreikis buvo didelis. „Jei gerai pamenu, tam tikru etapu net trūko apskritų plokščių; jų nepakako gaminti DELTABEAM® gamykloje Lahti “.

Kadangi pastatai sunaudoja apie 40% viso pasaulio energijos ir sudaro 30–40% visų pasaulio atliekų kiekio, mums reikia daugiau tokių inovacijų. Ateitis, kurioje niekam nereikia jaudintis dėl aplinkos problemų, iš tikrųjų būtų vienas geriausių palikimų, kuriuos galėtume perduoti ateities kartoms.

Olga Laine

Projekti-insinööri

Peikko Group Corporation

Komentarai Rašyti komentarą
Užpildykite šį laukelį
Neteisingas el. pašto adresas
Užpildykite šį laukelį
Pranešimas
Komentarų nėra
Peržiūrėti visus įrašus